Rybárske siete - Aktívne odlovné siete

Košelkový nevod

Slúži k chytaniu všetkých vekových štádií a veľkosti rýb na voľnej vode. Princípom je obkrúženie lovených rýb na vode vo vodnom stĺpci a ich ulovenie. Ryby uviaznu v sieti tak, že sieť je okolo nich stiahnutá do kruhu a podvlečená pod nimi. Sieť sa nedoťahuje ku brehu.

Obecné zásady používania Košelkového nevodu

Košelkový nevod sa "rozťahuje" z plávajúcej lode do kruhu tak, že dochádza k obkrúženiu loveného héjna rýb. Loď sa pri natiahnutí siete vracia v kruhu do bodu odkiaľ vyplávala.
Stiahnutím siete po jej spodnú časť obvodu dôjde k uviaznutiu rýb v sieti. Sieť sa jadrí -(vyťahuje) z vody na vydávaciu loď na voľnej vode v mieste záťahu.
Pre opätovné použitie je potreba sieť na brehu opäť na loď poskladať - (prerovnať).
Úspech lovu závisí na prítomnosti rýb v lovenej oblasti a rýchlosti lode pri vyťahovaní siete.


Košelkový nevod sa skladá z tvarovaného pruhu sieťoviny, ktorá je na hornom okraji obšitá plavákmi a po spodnej časti a bokoch je obšitá lanom ,záťažovou šnúrou a vodiacimi krúžkami. Krúžky prechádza samostatné lano, ktoré slúži k stiahnutiu siete pod loveným héjnom rýb .Tvary a veľkosť siete môže byť rôzna. Záleží na spôsobe použitia Košelkového nevodu v praxi.


Pre výskumné pracoviská dodávame Košelkový nevod v dvoch odskúšaných štandardných veľkostiach.


Plôdikové:

MateriálVeľkosť okaDĺžkaVýška
Tyl - PES1,5x2mm50m6m

Pre dospelé jedince:

MateriálVeľkosť okaDĺžkaVýška
Síť - PA5 mm - 210/2
7 mm - 210/4
10 mm - 210/6
120 m v zložení:
30 m-oko5mm
45m-oko7mm
45m-oko10mm
12m


Práca s košelkovým nevodem na nádrži


Košelkový nevod 1 Košelkový nevod 2 Košelkový nevod 3

Použitá literatura:
Tischler, G., Gassner, H. & Wanzenböck, J. 2000. Sampling characteristics of two methods for capturing age-0 fish in pelagic lake habitats. Journal of Fish Biology 57: 1474-1487